Είστε εδώ:ΑρχικήΦόρουμΑρχική ForumΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ & ΧΟΜΠΥΑθλητισμόςΠρόκριση Ορεστιάδας με το μυαλό στον «αετό του Έβρου»Διδυμότειχο Forum: Πρόκριση Ορεστιάδας με το μυαλό στον «αετό του Έβρου» (1/1)

ΘΕΜΑ: Πρόκριση Ορεστιάδας με το μυαλό στον «αετό του Έβρου»

Πρόκριση Ορεστιάδας με το μυαλό στον «αετό του Έβρου» 7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11810

• Αποσυνδεμένος
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 11012
  • Κάρμα: 174

Μέσα σε μία ώρα και δεκαπέντε λεπτά οι πράσινοι κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση έναντι του Ηρακλή κερδίζοντας με 3-0 σετ στο κλειστό Ν.Σαμαράς μπροστά σε περίπου χίλιους θεατές. Το παιχνίδι, όμως, περνάει σε δεύτερη μοίρα, καθώς όλοι εστίασαν στην θλιβερή επέτειο του θανάτου του Νίκου Σαμαρά, ο οποίος στην καριέρα του φόρεσε τη φανέλα και των δύο ομάδων και φυσικά η ατμόσφαιρα στο κλειστό «Νίκος Σαμαράς» ήταν έντονα φορτισμένη. Οι δύο σύλλογοι αφιέρωσαν τον αγώνα στη μνήμη του κορυφαίου Έλληνα βολεϊμπολίστα που χάθηκε τόσο άδικα πριν από έναν χρόνο. Αξίζει να σημειωθεί ότι από τις παραμονές του αγώνα, λουλούδια και αναμμένα κεριά βρίσκονταν στα γραφεία του Αθλητικού Ομίλου Ορεστιάδας.
Δυνατό ξεκίνημα για τους πράσινους στις αρχές του αγώνα οι οποίοι προηγήθηκαν εύκολα με 8-3 χωρίς να δώσουν περιθώρια αντίδρασης στην ομάδα του Κ. Πάτρα η οποία με πολλά λάθη έμεινε πίσω στο σκορ, με την Ορεστιάδα να πιάνει πολύ καλή απόδοση και με τέσσερις κερδισμένους άσσους κατάφερε να κάνει το 1-0 με 25-13.
Στο δεύτερο σετ ήρθε η αντίδραση του γηραιού παίρνοντας κεφάλι στο σκορ βελτιώνοντας την αρχική κακή τους υποδοχή και κάνοντας 7-10, για να έρθουν οι ακρίτες και να ανατρέψουν την πορεία του σετ μέχρι το 18-15 όπου με κάποιες λάθος αποφάσεις του διαιτητή και μια κόκκινη στον Χουσίδη έγινε το 18-19 για να υποκύψουν τελικά οι φιλοξενούμενοι στην ανωτερότητα των γηπεδούχων και να γίνει το 2-0 με 25-22.
Το τρίτο σετ επιβεβαίωσε την διαφορά των δύο ομάδων με τον Νίκο Αντωνιάδη να κάνει πολλές αλλαγές στο σχήμα του και να παίρνει τη νίκη με 25-17.
Σετ: (25-13, 25-22, 25-17)
Ιωαννίδης- Παπαχρήστου
Α.Ο.ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ(ΑΝΤΩΝΙΑΔΗΣ): Κεμανετζής, Βλασακίδης, Χουσίδης, Καρδαμανίδης, Δημητρούδης, Κων/νίδης, Ποτολίδης,Πεντίδης, Διαμαντίδης, Νένογλου, Κοφίδης
ΗΡΑΚΛΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ(ΠΑΤΡΑΣ): Τσιάρας, Γεροβασιλείου, Θεοδόσης, Τσιράκης, Ευγενίδης, Ιωαννίδης, Σταυρακάκης, Δούβρος, Τζιουμάκας, Τσολάκος.
* Στο περιθώριο του αγώνα έγινε γνωστή η πρόθεση της πράσινης διοίκησης να απαιτήσει την εξαίρεση του Κυρίου Ιωαννίδη από τους αγώνες του Α.Ο.Ορεστιάδας.

Τα αποτελέσματα
Στην Καρδίτσα, μπροστά σε 600 θεατές, ο ΣΠΑΚ επικράτησε στο τάι μπρέικ της ΜΕΝΤ και εξασφάλισε την πρόκριση σε ένα ματς που και τα πέντε σετ κρίθηκαν στον πόντο! Στην επόμενη φάση συνεχίζουν επίσης η Καλαμάτα, τα Χανιά και ο Κύζικος.